sobota, 5 listopada 2016

Propozycje ćwiczeń oddechowych

Proponuję, by zaczynać pracę nad oddechem od obserwacji. Każdy z nas umie oddychać, czego najlepszym dowodem jest to, że żyjemy. Każdy jednak może swój sposób oddychania ulepszyć, a żeby to zrobić, musi wiedzieć, co ulepsza.

Obserwacja- poznanie naturalnego odruchu
  1. Oddech obserwuj na siedząco lub leżąco, połóż jedną rękę na mostku, drugą w okolicy pępka, przekonaj się, która z nich się podnosi. Możesz robić to samo licząc na wydechu w myśli coraz dalej.
  2. Wyobrażaj sobie pełny cykl oddechowy- powietrze wypełnia najpierw brzuch, potem rozszerza żebra, wypełnia płuca. (Pamiętaj, że to wyobrażenie nie jest odzwierciedleniem tego, co rzeczywiście zachodzi w naszym ciele podczas wdechu.)
  3. Obserwuj oddech podczas ziewania.
  4. Zrób wdech nosem, na wydechu gwiżdż na zmianę płynnie (legato) i przerywając (staccato).

Ćwiczenia rozciągające klatkę piersiową
  1. Zrób wdech odciągając ramiona do tyłu (otwarta klatka piersiowa), podczas wydechu stul je do przodu (zamknięta).
  2. Siedząc na krześle połóż tułów na udach (zegnij ciało), dotknij rękami żeber na plecach, staraj się nimi poruszać poprzez krótkie oddechy przez nos.
Ćwiczenia dla kondycji oddechowej

Przy tych ćwiczeniach nie myśl ekonomicznie, wydech ma być dość słyszalny i coraz dłuższy, w przeciwieństwie do cichego wdechu.

  1. W pozycji leżącej nogi podnieś do góry z wdechem, na wydechu opuszczaj; jeśli czujesz, że podczas tego ćwiczenia nie możesz swobodnie przełykać śliny, to postaraj się rozluźnić szyję i nie zaciskaj szczęk. Możesz też podnosić każdą nogę osobno.
  2. W pozycji stojącej podnoś ręce proste w łokciach nad głowę, z wydechem je opuszczaj wypowiadając długie fff…
  3. Jak w ćwiczeniu poprzednim, na wydechu licz coraz dalej, pamiętaj, by samogłoski były otwarte i płynące.

Ćwiczenia uruchamiające dolne mięśnie brzucha

  1. Połóż dłoń na brzuchu tak, aby środkowa jej część znajdowała się na pępku. Wykonaj wdech tak, aby odczuć, że ściana brzucha wysuwa się do przodu, po czym gwałtownie wykonaj wydech na głosce „ f ” tak, aby odczuć wyraźny ruch przepony, ściany brzucha i pępka w stronę kręgosłupa. Wykonuj początkowo kilka izolowanych serii : wdech- „f”- pauza, wdech- „f” – pauza, itd.. Jeśli czujesz zmęczenie lub napięcie zrelaksuj się i wróć do ćwiczenia.Na stojąco przenoś ciężar ciała z jednej nogi na drugą, jednocześni sycz na wydechu (możesz stosować różne rytmy:)).
  2. Weź wdech kucając, zrób wydech wstając.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz