poniedziałek, 30 stycznia 2017

O języku dla wokalistów




Elementy prozodyczne nazywane są także muzycznymi, dlatego można spróbować opisać je w kategoriach muzycznych.
Akcent to przede wszystkim dynamika dźwięków mowy, która płynnie lub kontrastowo przechodzi w obrębie poszczególnych wyrazów między forte i piano (cicho- głośno), przy jednoczesnym wypowiadaniu głosek marcato (zaznaczając), co odbywa się przez bardziej precyzyjne ruchy artykulacyjne oraz dokładniejsze podparcie oddechowe akcentowanej sylaby lub wyrazu. Warto zwrócić uwagę, że w terminologii muzycznej artykulacja odnosi się do sposobu wydobycia dźwięku- legato (razem) lub staccato (oddzielnie); tak rozumiana artykulacja występuje również w mowie i może stać się środkiem wyrazu, np. dla oddania gniewu, frustracji można wypowiadać wyrazy skandując, dzieląc na sylaby, a zatem staccato, gdyż tak dzieje się w mowie naturalnej.
Akcenty w muzyce pełnią rolę czynnika porządkującego przebiegi rytmiczne- takie „muzyczne” użycie akcentów zachodzi w urytmizowanych, regularnych tekstach, np. wierszach sylabotonicznych. Mowa, tak jak i muzyka, ma swój przebieg rytmiczny.
Intonacji odpowiada pojęcie linii melodycznej, która może obierać kierunek wznoszący (jak intonacyjna antykadencja) lub opadający (kadencja). Samo pojęcie intonacji w terminologii muzycznej oznacza jednak coś innego, jest to umiejętność świadomego wydobycia dźwięku o konkretnej wysokości (czyli umiejętność śpiewania czysto).
Barwa głosu zależy od kształtu rezonatorów tzw. zmiennokształtnych, czy inaczej doskonałych- jamy ustnej i gardłowej i dotyczy przede wszystkim samogłosek. W wokalistyce mówi się wręcz o kolorystyce głosu, która zależna jest od rodzaju afektu, a zatem emocji, który chce się przekazać.

Choć terminologia muzyczna jest bogata w szczegółowe określenia głosu i sposobów posługiwania się nim, jednak nawet ona nie oddaje rzeczywistej jakości danej wypowiedzi- czytając opis, choćby najdoskonalszy, nadal nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić warstwy dźwiękowej. Słowo mówione istnieje w rzeczywistości tylko w trakcie samego aktu mówienia, jeśli nie zostanie nagrane, znika. Warto pamiętać o jego jednorazowości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz