wtorek, 17 marca 2020




Do udziału zapraszam każdego, kto ma ochotę.
Mam jednak kilka uwag:
  • to jest eksperyment tym razem także dla mnie
  •  jego celem będzie odkrycie, co przyniesie nam większa koncentracja na pracy żeber i klatki piersiowej w oddychaniu
  • nie znaczy to jednak, że od dziś oddychamy torem piersiowym- wręcz przeciwnie, oddech tym pełniejszy i z luźnym obszarem brzucha
  • podczas ćwiczeń dbamy o postawę ciała- symetryczną, z wyprostowanym kręgosłupem, z podniesionym mostkiem
  • będą tu się pojawiać skróty myślowe, pewnie jasne tylko dla tych grup, z którymi aktualnie pracuję, w razie wątpliwości proszę po prostu pytać.
Obszarem zainteresowania jest tutaj ruchomość lub lepiej elastyczność klatki piersiowej w oddychaniu, która jest zazwyczaj pomijana albo wręcz blokowana podczas ćwiczeń oddechowych prowadzonych dla lepszej emisji głosu (znana wszystkim wskazówka, że ramiona nie powinny poruszać się podczas wdechu jest słuszna i nie słuszna zarazem, owszem, nie chcemy oddychania szczytowego, ale nie chcemy również martwych punktów w ciele). Prawdopodobnym efektem będzie poszerzenie objętości wdechu, co za tym idzie wydłużenie fazy wydechowej i lepsza kondycja oddechowa. Mniej oczywistym, za to zdecydowanie ciekawszym, aspektem może być wpływa na samopoczucie, tremę i poczucie pewności siebie. Blokada w obrębie klatki i obojczyka jest w wielu systemach holistycznej pracy nad ciałem i duchem oznaką zablokowanych emocji. Kto wie, może dla kogoś zniesienie jej przyniesie nowe możliwości wyrazu artystycznego? Niewątpliwie wszyscy poprawimy sobie też postawę ciała.

Ważne, by przed/ w trakcie/ po zadać sobie pytanie: jak się czuję? czy coś się zmieniło?

A wielu zaskakujących zmian życzę w tej podróży nam wszystkim.

Pod spodem będę wklejać zadania, które pojawiły się w trakcie realizacji eksperymentu, by możliwe było dołączenie w dowolnym czasie. Zadania pojawiają się nie częściej niż raz na tydzień.

1.      Siedzenie w pozycji aktywnej (prosty kręgosłup, zachowane kąty proste) z rękami złączonymi za oparciem krzesła, jak najczęściej, przez tydzień lub dłużej.

2.      Relaksacja- codziennie przez tydzień lub na całe życie


3.      Wydłużanie fazy wydechowej- tu zostajemy co najmniej dwa tygodnie


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz